889 551 064
f

PROJEKT OGRODU:

 

Są to plany i rysunki techniczne w skali, tabele z listami materiałów i przedmiarem robót ogrodniczych oraz opisy szczegółów technologicznych. dzięki którym łatwo można wycenić, zlecić i odebrać realizację ogrodu. Przy skomplikowanych zagadnieniach projektowych, wykraczających poza branżę ogrodniczą, współpracuję z projektantami innych specjalizacji – konstruktorami, meliorantami czy elektrykami.

 

 

Dobieram szczegółowo rośliny.

 

Rośliny tworzące strukturę i pionowy szkielet ogrodu to nie wszystkie nasadzenia, które się w nim znajdą. Teren otaczający dom wyglądał by pusto i smutno, gdyby wypełniał go tylko trawnik, żywopłoty, zielone drzewa i krzewy – choć w przypadku formalnych założeń czasem ograniczam się do takiego minimum. Z reguły jednak w ramach założonej w koncepcji kolorystyki, która ma tworzyć atmosferę ogrodowych wnętrz, planuję kalendarz kwitnienia z roślin, które poradzą sobie w zastanych i stworzonych warunkach siedliskowych – w cieniu posadzonych drzew, pod południową ścianą i wokół tarasu. Te przemyślane barwne kompozycje składają się z bylin, roślin cebulowych i jednorocznych, a także kwitnących krzewów i krzewinek. Tworzę także wyskalowane odpowiednio do szczegółowości nasadzeń plansze z doborem wszystkich użytych w projekcie gatunków oraz listy roślin do zakupu i nasadzeń, sugerując ich minimalne rozmiary i określając zagęszczenie.

 

 

Dobieram ściółkowanie

 

Rośliny rosnące na gołej ziemi to rozwiązanie rzadkie, stosowane tylko w małych i bardzo intensywnie pielęgnowanych ogrodach. Aby zminimalizować wysychanie gleby oraz wzrost chwastów, pomiędzy roślinami dobieram ściółkę (korę sosnową, piasek lub drobne kamienie żwir, grys, otoczaki). Ma to znaczenie nie tylko praktyczne, ale także wizualne w pierwszych latach po założeniu ogrodu – póki rośliny się nie rozrosną i nie zatrą granic między sobą, kolor i faktura ściółki również będzie miała istotny wpływ na klimat w ogrodzie.

 

 

Rzeźba terenu

 

Jeśli masz działkę z dużym spadkiem, o zróżnicowanym ukształtowaniu lub koncepcja przewiduje znaczne zmiany poziomów, których budowa wymaga drobiazgowego planu – wykonuję szczegółowy projekt ukształtowania terenu. To rysunki techniczne i przekroje nowych poziomów, pagórków, skarp i nasypów, na podstawie których później z pomocą niwelatora wytyczony zostanie ich kształt, a koparki wykonają prace ziemne.

 

 

System nawadniający i odwodnienie

 

Rośliny w ogrodzie muszą być podlewane. W pierwszych latach po posadzeniu jest to szczególnie ważne, ponieważ sadzonki korzenią się w glebie i póki nie natrafią na wody podskórne wymagają dodatkowego zasilania. Ale wysokość wód gruntowych ulega wahaniom, lata bywają gorące i bezdeszczowe – co odbija się w pierwszej kolejności na trawniku, a pod koronami drzew nawet mimo opadów podłoże jest zawsze mniej wilgotne niż w pozostałej części ogrodu. Jeśli nie chcesz być uwiązany wężem ogrodowym do swojej działki i planujesz wybrać się na wakacje nie martwiąc się, że ogród uschnie podczas Twojej nieobecności – zaprojektuję Ci automatyczny system nawadniający, który przez zraszacze i linie kroplujące dostarczy roślinom dokładnie tyle wody ile potrzebują. Jeśli gleba na Twojej działce jest ciężka i gliniasta, planuję także układ drenaży, który odprowadzi nadmiar wody w trakcie opadów, zapobiegając zastoiskom wody i zamakaniu fundamentów domu.

 

 

Pozostałe szczegóły techniczne

 

Zanim rozpoczniemy tworzenie ogrodu potrzebujemy ogólny szkic- gólny plan i pomocnicza lista, ale wtedy wszystkie detale będziemy musieli rozstrzygać w trakcie realizacji i może się okazać, że nie przewidzieliśmy ważnych uwarunkowań. Aby uniknąć komplikacji i wiążących się z nimi przestojów i kosztów – najlepiej wykonać szczegółowe projekty techniczne. Kiedy mamy w ręce szczegółowy projekt ogrodu, nie działamy chaotycznie, ale poruszamy się w znanym i jasno określonym kierunku. Ten plan może (i najprawdopodobniej będzie) ulegać korektom i zmianom w trakcie realizacji, ale bezładne działanie bez niego to katastrofalna alternatywa. W ramach szczegółowego projektu dobieram wszystkie materiały konstrukcyjne i wykończeniowe, rozważając ich spójność ze stylem ogrodu i domu, wytrzymałość na całoroczne warunki atmosferyczne i sposób obróbki. Wybieram dostawców dla każdego elementu, zważając na gwarancje, wiarygodność i warunki współpracy. Obliczam wszelkie potrzebne ilości i powierzchnie, przygotowuję bilans terenu, przedmiary robót oraz opis technologii wykonania projektu. Kreślę szczegółowe plany nawierzchni ścieżek, podjazdów i parkingów. Lokuję gniazdka elektryczne, przełączniki do świateł oraz krany do których podłączy się węże ogrodowe. Wreszcie zestawiam to w wygodnej i czytelnej formie dokumentacji o standardzie budowlanym – czytelnej dla Ciebie, który zlecasz prace i dla wykonawcy ogrodu – który przyjmuje je do realizacji.

 

 

Projekty konstrukcyjne i architektoniczne obiektów budowlanych

 

Niektóre obiekty w ogrodzie wykraczają poza moją branżę i bezpośrednie możliwości projektowe. Takie obiekty jak indywidualnie projektowana altana, murowana wędzarnia czy piwniczka, wiata parkingowa, basen lub staw kąpielowy i ich urządzenia techniczne – generalnie obiekty, które wymagają pozwolenia na budowę – projektuję koncepcyjnie. Jeśli prawo na to pozwala, często wykonawca ze swoim doświadczeniem w realizacji takich prac i obróbce materiałów (stolarki, murowania, dekarstwa, etc.) przyjmie odpowiedzialność i postawi taki obiekt na podstawie naszych wytycznych. Jeśli jednak niezbędny jest projekt budowlany – współpracuję z konstruktorami i architektami, którzy stworzą niezbędne opracowania uzupełniające naszą dokumentację.